
Araclo Editör
Teknoloji & Araç Dünyası
Dacia'dan Renault'a geçiş yapan Duster, yeni nesil tasarımı, LPG'li 4x4 seçeneği ve full hybrid teknolojisiyle Türkiye SUV pazarında fırtına gibi esti. Peki hangi motor size uygun, bilinen sorunlar neler ve 2026'da Yeni Duster almak mantıklı mı?
Renault Duster — evet, artık Dacia değil, Renault — 2024 yılında gerçekleştirdiği nesil değişimiyle SUV segmentinin kurallarını yeniden yazdı. Üçüncü nesil Duster, CMF-B platformu üzerine inşa edilen tamamen yeni bir araçtır ve selefinin "dayanıklı ama kaba" imajını arkasında bırakarak modern tasarımı, gelişmiş hibrit teknolojileri ve gerçek 4x4 yeteneğini bir arada sunmaktadır.
Türkiye'de Renault markası altında satışa sunulan Yeni Duster, fabrika çıkışlı LPG seçeneği, E-Tech full hybrid motor, mild hybrid destekli 4x4 sistemi ve 1.825.000 TL'den başlayan fiyat etiketiyle dikkat çekiyor. Segmentinde gerçek arazi kabiliyeti sunan ender modellerden biri olması, Duster'ı rakiplerinden net şekilde ayıran bir faktördür.
Bu yazıda Yeni Renault Duster'ın Türkiye'de sunulan tüm motor seçeneklerini, Mayıs 2026 güncel fiyatlarını, donanım paketlerini, kullanıcı şikayetlerini ve rakiplerle karşılaştırmasını kapsamlı şekilde inceliyoruz.
Yeni Duster, Türkiye pazarında dört farklı güç aktarma sistemiyle sunulmaktadır. Her biri farklı bir kullanıcı profiline hitap eden bu seçenekler, Duster'ın "herkese göre bir Duster var" vaadini somutlaştırır.
| Özellik | Eco-G 120 HP | Turbo TCe 145 HP | Full Hybrid E-Tech 160 HP | Hybrid 4x4 LPG 150 HP |
|---|---|---|---|---|
| Motor Tipi | 3 sil. turbo benzin + LPG | 4 sil. turbo benzin | 4 sil. benzin + elektrik | 3 sil. turbo + 48V mild hybrid + arka e-motor + LPG |
| Silindir Hacmi | 999 cc | 1.332 cc | 1.598 cc | 999 cc (+ elektrik) |
| Sistem Gücü | 120 HP | 145 HP | 160 HP | 150 HP |
| Tork | 170 Nm | 245 Nm | 148 Nm (motor) | 230 Nm (ön) + 87 Nm (arka) |
| Şanzıman | 6 ileri manuel | 7 ileri EDC (DCT) | Çok modlu otomatik | 6 ileri otomatik |
| Çekiş | Önden çekiş (2WD) | Önden çekiş (2WD) | Önden çekiş (2WD) | 4x4 (arka e-motor) |
| WLTP Tüketim | Benzin: 5,7 L — LPG: 7,0 L | 6,3 L/100 km | 4,6 L/100 km | Benzin: 5,7 L — LPG: 7,1 L |
| 0-100 km/s | ~12,5 sn | ~9,5 sn | ~10,0 sn | 10,0 sn |
| Maks. Hız | 163 km/s | 180 km/s | 180 km/s | ~170 km/s |
| WLTP Menzil | 1.300+ km | ~790 km | 980 km | 1.590+ km |
| Yakıt Türü | Benzin + LPG | Benzin | Benzin (self-charging) | Benzin + LPG |
Duster'ın en uygun fiyatlı versiyonu olan Eco-G, fabrika çıkışlı LPG sistemiyle donatılmış üç silindirli turbo benzin motordur. 50 litre benzin + LPG deposu sayesinde tek dolumda 1.300 km'yi aşan menzil sunar. Bu motor yalnızca 6 ileri manuel şanzımanla eşleştirilir ve önden çekişlidir.
Artıları: Fabrika çıkışlı LPG (garanti kapsamında), segment en düşük satın alma maliyeti (1.825.000 TL), çok yüksek menzil, düşük işletme maliyeti, 999 cc hacim — MTV'de en düşük dilim (1-1300 cc).
Eksileri: Yalnızca manuel şanzıman, 4x4 yok, 3 silindir motor titreşimi, performans sınırlı (özellikle rampa ve otoyol geçişlerinde).
Kime uygun? Bütçe odaklı alıcılar, yüksek km yapan kullanıcılar, LPG ekonomisinden yararlanmak isteyenler, şehirler arası sık yolculuk yapanlar.
Renault-Mercedes ortaklığıyla geliştirilen 1.3 TCe motor, Duster'ın en güçlü ve en sportif seçeneğidir. 245 Nm tork değeri segmentinde son derece rekabetçidir. 7 ileri EDC (çift kavrama) otomatik şanzımanla birlikte akıcı vites geçişleri ve dinamik hızlanma sunar. Yalnızca önden çekişli olarak sunulur.
Artıları: Yüksek güç ve tork, pürüzsüz 7 ileri EDC otomatik, hızlı hızlanma (0-100: ~9,5 sn), Start & Stop teknolojisi ile yakıt tasarrufu.
Eksileri: 4x4 yok, 1.332 cc hacim — MTV'de 1301-1600 cc dilimine girer, yalnızca benzin (LPG opsiyonu yok), saf dizel alternatiflere göre daha yüksek yakıt tüketimi.
Kime uygun? Otomatik vites ve güçlü performans arayanlar, şehir içi ve otoyol ağırlıklı kullanıcılar, 4x4'e ihtiyaç duymayanlar.
Duster'ın en verimli motoru olan E-Tech full hybrid, kendini şarj eden (plug-in olmayan) bir sistemdir. 1.6 litrelik benzinli motor iki elektrik motoruyla desteklenir ve şehir içinde kullanımın yüzde 80'ine kadar saf elektrikle ilerleyebilir. WLTP birleşik tüketimi yalnızca 4,6 L/100 km'dir ve 980 km'ye varan menzil sunar.
Artıları: Segment en düşük yakıt tüketimi (4,6 L/100 km), şehir içi elektrikli sürüş deneyimi, sessiz ve konforlu kalkışlar, Start & Stop entegrasyonu, 980 km menzil.
Eksileri: 4x4 yok, 1.598 cc hacim — MTV'de 1301-1600 cc dilimine girer, en yüksek fiyatlı 2WD versiyon (2.530.000 TL Techno), hibrit sistemin karmaşıklığı (olası uzun vadeli bakım maliyeti).
Kime uygun? Şehir içi ağırlıklı kullanıcılar, yakıt ekonomisini ön planda tutanlar, çevreci sürüş tercih edenler.
Duster'ın en benzersiz ve en iddialı motoru budur. 3 silindirli turbo motor + 48V mild hybrid sistem + arka aksa bağlı elektrik motoru + fabrika çıkışlı LPG kombinasyonu, dünya pazarında eşi bulunmayan bir güç aktarma sistemi oluşturur. Arka elektrik motoru sayesinde gerçek 4x4 çekiş kabiliyetine sahiptir. Benzin + LPG çift depo sayesinde menzil 1.590 km'yi aşar. 5 farklı sürüş modu (ECO, AUTO, Kar, Çamur & Kum, Off-Road) ile her zemine uyum sağlar.
Artıları: Gerçek 4x4 (arka e-motor), fabrika LPG ile devasa menzil (1.590+ km), düşük işletme maliyeti, 5 sürüş modu, otomatik şanzıman, 999 cc + elektrik — MTV avantajı.
Eksileri: En yüksek satın alma maliyeti (Evolution: 2.715.000 TL, Techno: 2.750.000 TL), hibrit + LPG + 4x4 sisteminin bakım karmaşıklığı, uzun servis bekleme süreleri olasılığı.
Kime uygun? Arazi ve kış koşullarında sürüş yapanlar, kırsal bölge kullanıcıları, hem ekonomi hem yetenek isteyenler, maceraseverler.
| Versiyon | Motor | Şanzıman | Çekiş | Mayıs 2026 Fiyatı |
|---|---|---|---|---|
| Evolution Eco-G 120 HP | 1.0 TCe LPG | 6 Manuel | 2WD | 1.825.000 TL |
| Evolution Turbo TCe EDC 145 HP | 1.3 TCe Benzin | 7 EDC Otom. | 2WD | 2.010.000 TL |
| Techno Turbo TCe EDC 145 HP | 1.3 TCe Benzin | 7 EDC Otom. | 2WD | 2.080.000 TL |
| Techno Full Hybrid E-Tech 160 HP | 1.6 E-Tech Benzin | Otomatik | 2WD | 2.530.000 TL |
| Evolution Hybrid 4x4 LPG 150 HP | Mild Hybrid + LPG | 6 Otomatik | 4x4 | 2.715.000 TL |
| Techno Hybrid 4x4 LPG 150 HP | Mild Hybrid + LPG | 6 Otomatik | 4x4 | 2.750.000 TL |
Kaynak: Renault Türkiye resmi fiyat listesi ve otokampanyalar.com, Mayıs 2026. Fiyatlar anahtar teslim liste fiyatıdır.
Dikkat çekici: Yeni Duster'ın giriş fiyatı olan 1.825.000 TL (Eco-G LPG), Fiat Egea Cross'un en uygun versiyonuyla (1.779.000 TL) neredeyse aynı seviyededir. Ancak Duster gerçek bir SUV gövde tipine ve çok daha yüksek yerden yüksekliğe sahiptir.
Renault, Mayıs 2026 itibarıyla Duster modelleri için çeşitli kampanyalar sunmaktadır: Clio, Megane Sedan ve Duster modellerinin perakende satışında 200.000 TL kredi, 6 ay vade, %0 faiz oranıyla aylık 33.333 TL taksit imkânı mevcuttur. Turbo TCe EDC 145 HP versiyonlarında ise takas getiren müşterilere ek avantajlar sağlanmaktadır.
Evolution (Giriş Seviye — Zengin Standart Donanım):
Techno (Üst Seviye — Opsiyonel Zenginlik):
Aşağıdaki hesaplamalar 12 Mayıs 2026 İstanbul güncel pompa fiyatları baz alınarak yapılmıştır:
| Motor | Gerçek Tüketim* | Yakıt | Yıllık Maliyet |
|---|---|---|---|
| Eco-G 120 HP (LPG modunda) | ~8,0 L/100 km | LPG: 33,89 TL/L | ~40.668 TL |
| Eco-G 120 HP (benzin modunda) | ~6,5 L/100 km | Benzin: 63,88 TL/L | ~62.283 TL |
| Turbo TCe 145 HP | ~7,5 L/100 km | Benzin: 63,88 TL/L | ~71.865 TL |
| Full Hybrid E-Tech 160 HP | ~5,2 L/100 km | Benzin: 63,88 TL/L | ~49.826 TL |
| Hybrid 4x4 LPG 150 HP (LPG) | ~8,5 L/100 km | LPG: 33,89 TL/L | ~43.210 TL |
*Gerçek dünya tüketim değerleri kullanıcı raporları ve sürüş koşullarına göre WLTP değerlerinden %15-25 oranında yüksek olabilir.
En ekonomik seçenek: LPG modunda kullanılan Eco-G 120 HP, yıllık yaklaşık 40.668 TL yakıt maliyetiyle listenin en ekonomik seçeneğidir. Full Hybrid E-Tech ise benzinle çalışmasına rağmen düşük tüketimiyle ikinci sırada yer alır.
| Hesaplama | Değer |
|---|---|
| Yıllık yakıt tüketimi (LPG, 15.000 km) | 15.000 × 8,0 / 100 = 1.200 litre |
| Yıllık yakıt maliyeti | 1.200 × 33,89 = ~40.668 TL |
| Aylık yakıt maliyeti | ~3.389 TL |
| 100 km yakıt maliyeti | 8,0 × 33,89 = ~27,11 TL |
Duster'ın motor hacmi çeşitliliği, MTV açısından önemli farklar yaratır:
| Motor | Silindir Hacmi | MTV Dilimi | Avantaj |
|---|---|---|---|
| Eco-G 120 HP | 999 cc | 1-1300 cc (en düşük) | ✅ En düşük MTV |
| Hybrid 4x4 LPG 150 HP | 999 cc + elektrik | 1-1300 cc (en düşük) | ✅ En düşük MTV |
| Turbo TCe 145 HP | 1.332 cc | 1301-1600 cc | Orta dilim |
| Full Hybrid E-Tech 160 HP | 1.598 cc | 1301-1600 cc | Orta dilim |
Önemli avantaj: Eco-G ve Hybrid 4x4 LPG motorlarının her ikisi de 999 cc hacme sahiptir ve en düşük MTV diliminde yer alır. Bu, yıllık sahip olma maliyetinde ciddi bir fark yaratır.
| Kalem | Tahmini Yıllık Maliyet |
|---|---|
| Yakıt (LPG ağırlıklı) | ~40.700 TL |
| MTV (1-1300 cc, 1-3 yaş) | ~3.500-5.000 TL* |
| Kasko (tam kasko, ortalama) | ~20.000-30.000 TL |
| Trafik sigortası (zorunlu) | ~4.000-6.000 TL |
| Periyodik bakım (yıllık/20.000 km) | ~5.000-7.000 TL |
| Toplam tahmini | ~73.000-89.000 TL |
*MTV tutarları 2026 yılı için yaklaşık değerlerdir.
| Ölçü | Değer |
|---|---|
| Uzunluk | 4.343 mm |
| Genişlik (aynalar dahil) | 2.069 mm |
| Yükseklik | 1.621 mm |
| Dingil mesafesi | 2.657 mm |
| Yerden yükseklik | 217 mm |
| Bagaj hacmi | 520 litre |
| Maks. bagaj hacmi (koltuklar katlanınca) | 1.548 litre |
| Yakıt deposu | 50 litre (benzin) + LPG deposu |
| Koltuk sayısı | 5 |
Duster'ın 520 litrelik bagaj hacmi, segmentinde lider seviyededir. Fiat Egea Cross'un yaklaşık 350-370 litrelik hacmini büyük farkla geride bırakır. 217 mm yerden yükseklik ise gerçek arazi koşulları için yeterli bir değerdir.
Yeni Duster henüz piyasada görece yeni bir araç olmasına rağmen (Türkiye'de 2025 ortasından itibaren satışta), Şikayetvar.com ve kullanıcı forumlarında dikkat çeken geri bildirimler hızla birikmiştir.
Yeni Duster kullanıcılarının en sık bildirdiği sorun, 10,1" OpenR multimedya ekranının donması, kendi kendine kapanıp açılması ve geri görüş kamerasının çalışmamasıdır. Bazı kullanıcılar kameranın sabit bir görüntü gösterdiğini, bazıları ise CarPlay bağlantısının sürekli koptuğunu bildirmiştir. Renault yetkili servisleri yazılım güncellemesi uygulamaktadır ancak sorunun kalıcı olarak çözüldüğüne dair net bilgi henüz yoktur.
1.3 TCe motorlu Duster'larda seyir halinde "enjeksiyonu kontrol ettirin" uyarısı ile motorun güçten düşmesi, hatta aracın yol ortasında durması bildirimleri mevcuttur. Bir kullanıcı, sıfır aldığı aracın 167 km'de benzin enjektör kaçağı nedeniyle çekici ile servise gittiğini raporlamıştır. Bu sorunlar yazılım ve parça değişimiyle çözülmekte olup Renault garanti kapsamında müdahale etmektedir.
Yeni Duster'ın arka tekerleklerinden sıçrayan çamur ve kirin doğrudan arka kapı fitillerine ulaşması, tasarımsal bir zayıflık olarak raporlanmıştır. Fitillerin çamuru içine alması ve kapı açıldığında kirin döşemeye bulaşması kullanıcıları rahatsız etmektedir.
Bazı versiyonlarda ön tamponun iç kısmında panjur bulunmaması, motor bölümüne yağmur suyu ve toz girişine yol açtığı gerekçesiyle eleştirilmektedir.
Full Hybrid E-Tech versiyonda, araç 10+ saat park halinde kaldığında aküsünün tamamen boşalarak çalışmaz hale gelmesi raporlanmıştır. Bu sorun sıfır km araçlarda dahi bildirilmiştir.
Bazı kullanıcılar, özellikle otoyol hızlarında kabin içi rüzgar ve yol gürültüsünün yüksek olduğunu bildirmektedir. Bu durum, SUV gövde tipinin aerodinamik yapısı ve maliyet optimizasyonu ile ilişkilendirilebilir.
Arızalı parça değişiminde Fransa'dan tedarik beklenmesi gerektiği durumlar raporlanmıştır. Bazı kullanıcılar araçlarının serviste 30+ gün kaldığını belirtmiştir. Yeni nesil bir araç olarak parça tedarik zincirinin henüz tam oturmamış olması bu durumu açıklamaktadır.
| Özellik | Renault Duster Eco-G | Renault Duster 4x4 LPG | Fiat Egea Cross 1.6 DCT | Hyundai Bayon 1.0 T-GDI |
|---|---|---|---|---|
| Gövde | SUV | SUV | Crossover (HB) | Crossover (HB) |
| Motor | 1.0 LPG, 120 HP | Mild Hybrid + LPG, 150 HP | 1.6 Dizel, 130 HP | 1.0 Turbo Benzin, 100 HP |
| Çekiş | 2WD | 4x4 | 2WD (Traction+) | 2WD |
| Şanzıman | 6 Manuel | 6 Otomatik | 6 DCT | 7 DCT veya Manuel |
| Bagaj | 520 L | 520 L | ~360 L | 411 L |
| Yerden Yüks. | 217 mm | 217 mm | ~170 mm | ~183 mm |
| Giriş Fiyat | 1.825.000 TL | 2.715.000 TL | 1.779.000 TL | ~1.600.000 TL* |
| Avantaj | LPG ekonomisi, SUV gövde | Gerçek 4x4, LPG, menzil | Donanım zenginliği, tork | Kompakt, uygun fiyat |
*Tahmini fiyat, güncel bayi listesine göre değişebilir.
Duster'ın rakiplerine karşı en büyük kozları: gerçek SUV gövde tipi, 520 L bagaj, 217 mm yerden yükseklik, fabrika çıkışlı LPG seçeneği ve 4x4 opsiyonu. Ancak iç mekan malzeme kalitesinde ve donanım derinliğinde Egea Cross Lounge/Limited gibi seçeneklerin gerisinde kalabilir.
1. Renault Duster alınır mı? Evet, özellikle Eco-G LPG ve Hybrid 4x4 LPG versiyonları fiyat-performans açısından segmentin en güçlü teklifleridir. Ancak araç henüz yeni nesil olduğundan bazı yazılım ve kalite kontrol sorunları yaşanabilmektedir. İlk birkaç bin km'deki servis deneyimlerinize dikkat etmeniz önerilir.
2. Duster'ın Eco-G LPG sistemi güvenli mi? Evet, Eco-G fabrika çıkışlı bir LPG sistemidir ve Renault garantisi kapsamındadır. Sonradan taktırılan LPG sistemlerinden farklı olarak tüm emniyet sertifikalarına sahiptir ve araç, LPG ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.
3. Duster 4x4 gerçek arazi aracı mı? Hybrid 4x4 LPG versiyonu, arka aksa bağlı bir elektrik motoru sayesinde gerçek dört tekerlekten çekiş sunar. Ancak Land Rover veya Jeep gibi şasi üstü gövdeli bir arazi aracı değildir. Kış koşulları, toprak yollar, hafif arazi ve çamurlu zeminlerde rahatlıkla kullanılabilir ancak ağır off-road için tasarlanmamıştır.
4. Hangi motor seçeneği en ekonomik? LPG modunda kullanılan Eco-G 120 HP, 100 km'de yaklaşık 27 TL yakıt maliyetiyle en ekonomik seçenektir. Full Hybrid E-Tech ise benzinle çalışmasına rağmen 4,6 L/100 km WLTP tüketimiyle ikinci sırada yer alır.
5. Evolution mu Techno mu almalıyım? Evolution paketi bile 10,1" ekran, kablosuz CarPlay, akıllı telefon şarjı ve aktif fren sistemi gibi önemli donanımlarla gelir. Techno ise otomatik klima, sis farları, karartılmış camlar ve opsiyonel park sensörleri/ısıtmalı koltuk gibi konfor donanımları ekler. Bütçe kısıtlıysa Evolution yeterlidir; konfor öncelikliyse Techno farkına değer.
6. Duster'ın garanti süresi ne kadar? Renault, Duster için 3 yıl veya 100.000 km (hangisi önce dolarsa) fabrika garantisi sunmaktadır. Ayrıca TotalEnergies istasyonlarından akaryakıt alımında garanti süresi boyunca ek ayrıcalıklar sağlanmaktadır.
7. Duster ile eski Dacia Duster arasındaki fark ne? Yeni nesil Duster, tamamen yeni CMF-B platformu üzerine inşa edilmiştir ve önceki Dacia Duster'dan çok farklıdır. Daha modern tasarım, gelişmiş hibrit motorlar, dijital gösterge paneli, gelişmiş güvenlik sistemleri (otonom fren, şerit takip vb.) ve tamamen yeni bir iç mekan sunar. Artık Renault markası altında satılmaktadır.
8. Duster ile Captur arasında hangisini seçmeliyim? Captur daha şehirli ve kompakt bir crossover'dır. Duster ise daha büyük, daha yüksek ve arazi odaklı bir SUV'dur. Captur'da 4x4 ve LPG seçeneği yoktur. Şehir ağırlıklı kullanım için Captur, çok yönlü kullanım ve arazi ihtiyacı için Duster tercih edilmelidir.
| Kriter | Puan (10 üzerinden) |
|---|---|
| Motor Çeşitliliği ve Seçenek Zenginliği | 9 |
| Yakıt Ekonomisi (LPG seçenekleri) | 9 |
| İç Mekan Kalitesi | 6 |
| Dış Tasarım | 8 |
| Donanım Zenginliği | 7 |
| Güvenlik Sistemleri | 7 |
| Sürüş Konforu | 7 |
| Bagaj Hacmi ve Pratiklik | 9 |
| Fiyat-Performans Oranı | 9 |
| Arazi Yeteneği (4x4 versiyon) | 8 |
| GENEL ORTALAMA | 7,9 / 10 |
Yeni Renault Duster, Türkiye SUV pazarında gerçekten farklı bir teklif sunuyor. Fabrika çıkışlı LPG, full hybrid, mild hybrid 4x4 ve turbo benzin seçenekleriyle her bütçeye ve her kullanım senaryosuna uygun bir versiyon mevcut. 1.825.000 TL'den başlayan fiyatıyla segmentin en erişilebilir gerçek SUV'u konumundadır.
Güçlü Yanları: Gerçek SUV gövde tipi ve 217 mm yerden yükseklik, fabrika çıkışlı LPG ile devasa menzil ve düşük işletme maliyeti, elektrikli arka motor destekli 4x4 sistem, 520 L bagaj hacmi, zengin motor seçenek yelpazesi, modern ve dijital iç mekan.
Zayıf Yanları: Yeni nesil araç olarak yazılım kararsızlıkları (multimedya/kamera), iç mekan malzeme kalitesinde tasarruf hissiyatı, kabin gürültüsü, parça tedarik sürelerinin uzunluğu, bazı versiyonlarda panjur eksikliği gibi kalite kontrol detayları.
Topluluğumuzla paylaşarak bize destek olabilirsiniz.